Graffiti PR câştigă conturile de relaţii publice şi strategie de brand Cargus

Graffiti Public Relations, una dintre cele mai mari agenţii de relaţii publice din România, va oferi soluţii de comunicare şi strategie de brand companiei de curierat intern Cargus pentru următorii trei ani. Parteneriatul a fost semnat în urma unui pitch la care au participat patru dintre cele mai importante agenţii de relaţii publice din România.

Mircea Tomescu, Managing Director Graffiti PR, susţine că noul client prezintă oportunităţi pe termen lung pentru agenţie.
“Cargus e un client special pentru că traversează unul dintre cele mai importante momente din istoria companiei. După preluarea de către fondul de investiţii Abris Capital Partners a început un proces rapid de creştere, unul care trebuie susţinut şi de eforturile de strategie de brand şi comunicare dezvoltate împreună cu Graffiti PR.”

La începutul lunii mai, Cargus a dezvăluit noua sa identitate vizuală, care include un nou logo şi noul slogan al companiei, „Un pas înainte”. „Alergătorul” Cargus, folosit pentru prima dată în 2004 şi devenit un simbol al Cargus, a fost păstrat şi actualizat pentru noul logo.

Nadia Homoc, Commercial Director Cargus, explică alegerea făcută de compania de curierat pentru noua sa agenţie de relaţii publice şi strategie de brand.
“2013 este un an esenţial pentru Cargus, unul în care rezultatele companiei trebuie să fie pe măsura investiţiilor. Am ales să lucrăm cu Graffiti PR pentru că, de-a lungul procesului de selecţie a agenţiilor, am apreciat interesul manifestat de aceasta pentru produsul oferit de Cargus, dar şi de dorinţa de a oferi soluţii de comunicare menite să aibă un impact în business-ul companiei.”

Cargus realizează în 2013 cele mai importante investiţii din istoria companiei, de 4 milioane de euro. 3,2 milioane de euro sunt investite exclusiv în reînnoirea flotei, în timp ce 0.5 milioane de euro sunt destinate îmbunătăţirii infrastructurii IT şi a software-ului de comunicare Cargus.


Cu o echipă de 30 de consultanţi în PR, strategie de brand, digital şi marketing, Graffiti Public Relations este una dintre cele mai mari agenţii de relaţii publice din România. Portofoliul Graffiti PR include clienţi precum Petrom, UPC România, P&G, Ursus Breweries, Nestle, Danone, British American Tobacco România, METRO Cash&Carry,  Microsoft, Dacia, Renault, Tetra Pak, Cargus International, Contrast Management-Consulting, ERSTE Stiftung, EGGER sau bwin.party.
Graffiti PR este agenţia exclusiv afiliată în România a reţelei Ketchum, una dintre cele mai importante companii globale de pe piaţa de relaţii publice, desemnată de PRWeek Agenţia anului 2012.

Cargus International SA este una dintre cele mai mari companii de pe piaţa de curierat intern din România. Fondată în 1991, Cargus a fost prima companie de curierat din România, iar în prezent deţine şi utilizează singura reţea naţională de centre şi depozite şi o flota de peste 700 de vehicule de curierat. Cargus are peste 1.000 de profesionişti în curierat şi a avut vânzări de peste 20 de milioane de euro în 2012.